Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O instytucji

Czcionka:

Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni (SOK) istnieje od 8 czerwca 1995 r. Podstawowym celem jest organizowanie działalności kulturalnej na terenie Gminy Alwernia.
W ośrodku działa Grupa Twórcza Millennium skupiająca artystów i twórców ludowych z terenu całej gminy. Millennium aktywnie włącza się w kalendarz imprez ośrodka, szczególnie w Jarmarki Świąteczne  oraz Festiwal Smaków Gminy Alwernia. Na parterze budynku ośrodka, znajduje się "Galeria A” im. Jana Chrząszcza  gdzie organizowane są cykliczne wystawy i wernisaże.
Bliskość zabytkowego kompleksu klasztornego OO. Bernardynów oraz Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa czyni to miejsce atrakcyjnym dla mieszkańców, turystów indywidualnych oraz wycieczek zorganizowanych. SOK prowadzi również zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek skupia dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych. Swoim bogatym repertuarem uświetniają oni imprezy gminne, powiatowe oraz te o zasięgu ogólnopolskim. Krakowiaczek koncertuje również poza granicami naszego kraju. Oferta ośrodka stale się powiększa. Zajęcia odbywają się w Alwerni oraz w domach ludowych na terenie gminy. Prowadzone zajęcia to m.in. nauka gry na instrumentach muzycznych, balet dla najmłodszych, nauka języka francuskiego dla dzieci i młodzieży, zajęcia rytmiczno-wokalne, plastyczne i świetlicowe dla dzieci. Uczestnicy zajęć zdobywają wysokie miejsca w konkursach gminnych i powiatowych, jak również reprezentują ośrodek kultury podczas występów estradowych w kraju i za granicą. Grupy wokalno-instrumentalne uświetniają swoimi występami Dni Gminy Alwernia, Biesiadę Patriotyczną, Koncerty Kolęd oraz imprezy plenerowe na terenie gminy Alwernia. Dodatkowo młodzież realizuje swoje pasje uczęszczając na zajęcia Klubu Krótkofalarskiego, który uświetnia wydarzenia na terenie gminy.  Samorządowy Ośrodek Kultury jest również organizatorem gminnych konkursów i festiwali, kameralnych imprez kulturalnych w gminie jak również dużych koncertów plenerowych. SOK koordynuje zajęcia dla najmłodszych podczas ferii zimowych organizując warsztaty tematyczne, przedstawienia teatralne, wycieczki oraz współorganizując zimowiska. Współpracujemy z Gminą Alwernia, Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Alwerni, Klasztorem OO. Bernardynów, przedszkolami, szkołami z terenu gminy, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, drużyną harcerską Eureka, jak również z instytucjami kultury z terenu powiatu chrzanowskiego. Cieszy fakt nasilającej się współpracy z organizacjami pozarządowymi co przekłada się na bogatszą ofertę skierowaną do mieszkańców. Prężna współpraca ze Stowarzyszeniem Młoda Alwernia pozwoliła na realizację wielu przedsięwzięć w tym wspólnych projektów, finansowanych z pozyskanych środków pozabudżetowych. W myśl zasady "Razem Możemy Więcej", Samorządowy Ośrodek Kultury we współpracy  i  partnerstwem publicznym, prywatnym i non-profit, zwiększa zakres swojej działalności, oraz ofertę skierowaną do mieszkańców i turystów.

 

Kalendarium

Grudzień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Zegar

Pogoda